Oh, let me be a moomin for a while!

16. 12. 2008 | † 12. 06. 2010 | kód autora: 3Gq

Poznámka na začátek: Cerolaine se vrátila ke své milované dětské pohádce - Muminkům. Napsala je Tove Jansson, Finka, jejíž mateřštinou byla švédština, což Cerolaininu touhu po čtení muminkovských knížek ještě podnítilo. Teď čte svou nejmilejší muminkovskou knihu - Čarodějův klobouk. Naprosto to v ní podnítilo dětské srdce, sny a vykouzlilo jemný úsměv na rtech.

Já chci být muminek!

Nebo ne, chtěla bych být ferkou. A ne jen tak ledajakou, chtěla bych být slečna Ferka. Mít ráda muminka a věnovat mu krásnou královnu, kterou našla na ostrově hatifnatů. Ale ta byla přece ošklivá, i muminek to řekl. Ona byla strašně nádherná, ale slečně Ferce bylo smutno, protože nebyla tak krásná jako královna. Ale muminek má slečnu Ferku moc rád, a tak uznal, že královna je vlastně ošklivá.

Škoda jen, že po bouřce elektrikou nabitý hatifnat slečně Ferce spálil její krásné vlasy, když hatifnaté hledali bambulou odcizený barometr, který jim bambul sebral, když se na něj sběhli. Ještě že ho zachránil Šňupálek.

Šňupálek je tak krásně tajemný a zvláštní!

Chtěla bych tam být. V muminím údolí. Být teď slečnou Ferkou na lodi Dobrodružství, kterou pojmenovala právě muminkova maminka, protože to byl přece její výlet. Být slečnou Ferkou, sedící na přídi vedle muminka a pozorovat zlaté vlny, ostrov za zády a zapadající aurinko (Pozn.: Cerolaine nemohla napsat ani slunce, ani sluníčko, protože naprosto miluje finské slovo aurinko, které se jí k muminkům vyloženě hodí.)

Vůbec, ale ani trošičku se Tuomasovi nedivím, že má muminky tak rád. Jsou tak krásní!

Hrozně by mě zajímalo, v co se přeměnila zubní protéza ondatry. Ondatra se totiž nastěhovala do jeskyně, kde našla čarodějův klobouk, ale nevěděla, že je kouzelný. Proto do něj dala svou protézu, aby se nezašpinila od písku.

Pak se ale protéza v něco přeměnila, a nikdo neví, v co. Ale Tove Jansson píše, že se máme zeptat své maminky, že to určitě bude vědět. Musím se jí zeptat.

Myslíte, že by vás vaše maminka poznala, kdyby jste se přeměnili díky klobouku ve strašidlo? Nevím nevím.

Až pojedu do Finska, musím jet na další místa. Je již dost míst, která bych ve Finsku chtěla navštívit, a přibyla další. Chtěla bych jet do Naantali, kde je zábavní park Muumimaailma, a taky do Tampere, kde je muzeum Muumilaakso.

Vzdávám ohromnou čest Tove Jansson, která vytvořila tak nádherný svět! Děkuji Vám, in memoriam, děkuji.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.